مبارزه با ویروس تحقیردر فضای مجازی

     با لقب دادن، نام‌گذاری، اسم‌گذاری، توصیف به صفت یا عنوان بد، غیرمتداول و منفی برای تحقیر، خفت، خوار کردن، کوچک کردن، خرد انگاشتن و یا دادن لقب‌های زشت به یکدیگر و یا يكديگر را با القاب ناپسند ياد کردن، مبارزه کنیم.

شرح حکم خداوند درزمینه نهی تحقیر:

     خدای تعالی در سوره حجرات آیه 11 می‌فرمایند:

     ... وَلَا تَنَابَزُوا۟ بِٱلْأَلْقَٰبِ ۖ بِئْسَ ٱلِٱسْمُ ٱلْفُسُوقُ بَعْدَ ٱلْإِيمَٰنِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُو۟لَٰٓئِكَ هُمُ ٱلظَّٰلِمُونَ.

     ای کسانی که ایمان آورده‌اید! ...و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از، ایمان نام کفرآمیز بگذارید؛ و آن‌ها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند!

     بسيارى از افراد بی‌بندوبار درگذشته و حال اصرار داشته و دارند كه بر ديگران القاب زشتى بگذارند و از اين طريق آن‌ها را تحقير كنند، شخصيتشان را بكوبند و يا احیاناً از آنان انتقام بگيرند و يا اگر كسى در سابق كار بدى داشته سپس توبه كرده و کاملاً پاک‌شده بازهم لقبى كه بازگوکننده وضع سابق باشد، بر او بگذارند.

     اسلام صریحاً از اين عمل زشت نهى می‌کند و هر اسم و لقبى را كه کوچک‌ترین مفهوم نامطلوبى دارد و مايه تحقير مسلمانى است ممنوع شمرده است.

    در حديثى آمده است كه روزى ((صفيه)) دختر ((حيى ابن اخطب))، همان زن يهودى كه بعد از ماجراى فتح خيبر، مسلمان شد و به همسرى حضرت پيغمبر اسلام صلی‌الله عليه و آله درآمد؛ روزى گریان خدمت حضرت پيامبر صلی‌الله عليه و آله آمد و گفت: زنی مرا سرزنش می‌کند و می‌گوید: ((اى يهودى زاده))!

     حضرت پيامبر صلی‌الله عليه و آله فرمودند: چرا نگفتى پدرم هارون است و عمويم حضرت موسى علیه‌السلام و همسرم حضرت محمد صلی‌الله عليه و آله؟

     به همين جهت در پايان آيه می‌خوانیم:

     بِئْسَ ٱلِٱسْمُ ٱلْفُسُوقُ بَعْدَ ٱلْإِيمَٰنِ

     بسيار بد است كه بر كسى بعد از ايمان آوردن نام كفر بگذارند.

     و در پايان آيه براى تأکید بيشتر می‌فرمایند:

     وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُو۟لَٰٓئِكَ هُمُ ٱلظَّٰلِمُونَ

     و آن‌ها كه توبه نكنند و از اين اعمال دست برندارند ظالم و ستمگرند.

    چه ظلمى از اين بدتر كه انسان با سخنان نیش‌دار و تحقير، قلب مردم را بيازارد و شخصيت و آبروى آن‌ها را كه سرمايه بزرگ زندگى آنان است از بين ببرد.

     حکم خداوند درزمینه نهی تحقیر:

    در سوره حجرات آیه 11 این حكم اسلامى درزمینه مسائل اخلاق اجتماعى مطرح‌شده:

   خداوند صريحاً هر اسم و لقبى را كه کوچک‌ترین مفهوم نامطلوبى دارد و مايه تحقير مسلمانى است، ممنوع شمرده و از اين عمل زشت نهى می‌کند.(1)

 (1) تفسیر نمونه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی.

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان

پیام برای نویسنده سایت